ایرانسیاست

سفیر استرالیا: پیوستن به ائتلاف خلیج، به معنای تایید مواضع ایالات متحده درباره ایران نیست!

سفیر استرالیا ادعا می کند که پیوستن کشورش به ائتلاف دریایی آمریکا در منطقه خلیج به معنای تایید مواضع دولت ایالات متحده در قبال ایران نیست!

در حالی که کانبرا همراه با واشنگتن به عنوان یکی از کشورهای عضو ائتلاف دریایی با ماموریت «حفاظت از کشتیرانی» است، سفیر استرالیا در روسیه مدعی است که عضویت کشورش در این ائتلاف تایید مواضع ایالات متحده آمریکا در قبال ایران نیست!

 

خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه با رجوع به «گریمی میهان» سفیر استرالیا در روسیه نظرات او را درباره ائتلاف دریایی در خلیج  و همچنین موضوع احتمال استقرار موشک‌های میان برد کروز آمریکا در استرالیا جویا شد.

این مصاحبه در حالی انجام شده که از هفتم شهریورماه، ائتلاف دریایی در خلیج با حضور چندین کشور، از جمله استرالیا بحرین و انگلیس آغاز به کار کرده است.

طبق گزارش برخی رسانه‌ها، استرالیا با اعزام یک هواپیمای گشت نظامی به منطقه خلیج، عملا به ماموریت «حفاظت از کشتیرانی و نفتکش‌ها در تنگه هرمز» پیوسته است.

سفیر استرالیا در روسیه درباره عضویت در این ائتلاف گفت: «از نظر ما مهم است که از کشتیرانی بین‌المللی در آبراهه‌های بین‌المللی حفاظت شود اگرچه که (خلیج) از نظر جغرافیایی از اسرالیا دور است اما کشتی‌های استرالیایی و همچنین کالاهای بین‌المللی از قبیل نفت به مقصد استرالیا از طریق تردد در این آبها وجود دارند و نظر قاطع ما آن است که باید از ایمنی کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی حفاظت شود».

وی ادامه داد: «البته من می‌خواهم موضوعی را به صراحت بیان کنم و آن اینکه، (عضویت استرالیا در ائتلاف دریایی آمریکا) به این معنا نیست که ما کاملا با مواضع آمریکا درباره ایران یا توافق هسته‌ای ایران (برجام) اتفاق نظر داشته باشیم».

به گفته سفیر کانبرا در مسکو، استرالیا با آمریکا درباره خروج از برجام اختلاف نظر داشته است و حامی این توافق حمایت بوده است.

وی افزود: «ما خیلی مراقب هستیم که بگوییم، مشارکتمان در اقدام دریایی برای حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز بدان معنا نیست که ما موافق تمامی اقدامات ایالات متحده د رابطه با توافق هسته‌ای هستیم. البته این دو موضوع به هم مرتبط هستند اما تفاوت‌هایی هم وجود دارد و به نظر من این موضوع درباره برخی از کشورهای اروپایی که در حال بررسی مشارکت در این اقدام دریایی هستند، نیز صادق است. کشورهای اروپایی به طور کلی موافق خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای نیستند».

«اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا ۲۱ آگوست (۳۰ مردادماه) رسما اعلام کرد که کشورش با اعزام یک هواپیمای گشت، یک ناوچه و ۲۰۰ نفر از پرسنل ارتش خود به خلیج ، به ائتلاف دریایی ملحق می‌شود.

اسپوتنیک در ادامه مصاحبه خود با سفیر استرالیا در روسیه، درباره احتمال استقرار موشک‌های میان‌بُرد آمریکا در استرالیا سوالی مطرح کرد.

سفیر استرالیا در جواب گفت: «هم وزیر دفاع و هم نخست‌وزیر ما گفتند که ما (میزبان موشک‌های آمریکا) نخواهیم بود. البته من نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که در یک دوره زمانی ۵ یا ۱۰ ساله یک نخست‌وزیر و دولت جدید چه کاری انجام خواهد داد اما نخست‌وزیرمان گفت که ما (از موشک‌های آمریکا) میزبانی نخواهیم کرد».

 این اظهارنظر در حالی مطرح شده که دوازهم مردادماه به دنبال خروج آمریکا از پیمان منع گسترش موشک‌های میان‌برد هسته‌ای (INF) با روسیه، «مارک اسپر» وزیر دفاع دولت پرزیدنت ترامپ از استقرار فوری موشک‌های میان‌برد زمین به هوا در آسیا سخن گفت.

به دنبال این صحبت وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، مقام‌های استرالیایی درباره میزبانی از این موشک‌ها اظهارنظر و با آن مخالفت کردند.

نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» نوشت: «نخست‌وزیر و  وزیر دفاع استرالیا ایده استقرار موشک‌های میان‌برد آمریکایی در شمال استرالیا را رد کرده‌اند؛ موشک‌هایی که هدف آنها چین خواهد بود. برخی استرالیایی‌ها شاید مخالف این موضوع هستند که استرالیا در منازعه احتمالی آمریکا و چین تبدیل به یک سیبل بزرگتر شود اما مهم‌ترین مساله، روابط تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری استرالیا با چین است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا