ایران

طرح مجلس ایران برای تشدید مجازات همکاری با «کشورهای متخاصم»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارائه طرحی قصد دارند تا احکام قضایی علیه کسانی را که با کشورهای به‌گفته آنان «متخاصم» همکاری می‌کنند، سنگین‌تر کنند.

عنوان این طرح «تشدید مجازات همکاری‌کنندگان با اقدامات کشور‌های متخاصم علیه امنیت و منافع ملی» است و می‌گوید جاسوسی یا همکاری با دول متخاصم از جمله دولت ایالات متحده آمریکا برخلاف امنیت کشور یا منافع ملی، «افساد فی الارض» محسوب می‌شود؛ اتهامی که حکم اعدام دارد.

این طرح، هرگونه ارتباط با نهادهای غربی و رسانه‌ها و حتی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را نیز با ریسک مواجه می‌کند، به‌طوری که ماده هفتم آن می‌گوید: «هرگونه فیلمبرداری یا تصویربرداری از صحنه جرائم منجر به سلب حیات، حبس ابد یا جرائم موجب مجازات قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی و یا سوانح و حوادث منجر به فوت یا صدمات بدنی یا اقدامات تروریستی، جرم محسوب می‌شود.»

طی سه ماهی که از اعتراضات خیابانی و سرکوب خونین اعتراضات مردمی می‌گذرد، تصاویر متعددی از شلیک مستقیم گلوله جنگی به معترضان و ضرب و شتم آنها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و برخی از شهروندان تصاویر خود را مستقیما به رسانه‌های خارج از کشور ارسال کرده‌اند.

طرح جدید نمایندگان مجلس می‌گوید در صورت ارسال فیلم یا تصاویر فوق به شبکه‌­های معاند یا بیگانه، مرتکب به حداکثر مجازات مذکور محکوم می‌شود.

بر اساس این طرح همچنین اشخاص ایرانی که در فهرست تحریم‌های کشورهای غربی قرار گرفته‌اند مشمول «قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران» خواهند شد.

رادیو فردا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا