آذربایجاناجتماعیایرانسیاست

عباس لسانی در زندان بست نشست و مسئولان مجبور به پاسخگویی شدند؛ ملاقات داده می‌شود

عباس لسانی زندانی سیاسی محبوس در بند هفت زندان اردبیل صبح روز جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ در اعتراض به ممنوعیتهای اعمال شده علیه وی با حضور در دفتر افسر نگهبانی این بند به مدت پنج ساعت بست نشست و خواستار پاسخگویی مسئولین این زندان شد.

به گزارش بخش فارسی گروه خبری ای‌ان‌تی به نقل از کانال تلگرامی عباس لسانی، طی اطلاع هم بندی‌های آقای لسانی، مسئولین این بند نهایتا نامه‌ای با امضای عبدالله طباطبایی دادستان اردبیل به این فعال سیاسی نشان داده‌اند که در آن دستور ممنوع‌المکالمه شدن وی تا اطلاع ثانوی صادر شده است.

مسئولین زندان همچنین به این زندانی مطرح آذربایجانی گفته‌اند، ممنوع‌الملاقات بودن او فعلا لغو شده و خانواده‌اش بعد از این در روزهای سه‌شنبه می‌توانند با وی ملاقات حضوری داشته باشند.

یکی از مسئولین زندان بطور شفاهی به آقای لسانی اطلاع داده که رئیس اداره اطلاعات استان، ناصر عتباتی مدیرکل دادگستری استان و سیدعبدالله طباطبایی دادستان اردبیل در ممنوعیت‌های اعمال شده بر وی دخیل بوده اند و با توجه به حساسیت موضوع، زندان هیچ گونه تخطی‌ای نمی تواند از دستورات صادره انجام دهد.

عباس لسانی از زمان آغاز عملیات آزادسازی قاراباغ و دیگر شهرهای اشغالی آذربایجان ۲ بار (یک بار در مهرماه و اوایل آزادسازی و بار دوم در ماهِ آبان و در پایان این عملیات) ممنوع‌المکالمه و ممنوع‌الملاقات شده است.

عباس لسانی از ۲۵ دی ماه ۹۷ و پس از حضور در دادگاه انقلاب تبریز قبل از خروج از این دادگاه و جهت جلوگیری از ملاقات صدها فعال آذربایجانی که برای دیدن او در تبریز گرد هم آمده بودند توسط نیروهای قضایی-امنیتی بازداشت و پس از انتقال به اردبیل در دادگاهی فرمایشی ابتدا به ۸ سال و سپس در دادگاه تجدید نظر به ۱۵ سال حبس‌تعزیری و ۲سال تبعید به شهر یزد محکوم شد.

سازمان عفو بین الملل این حکم را سیاسی خوانده و خواستار آزادی بی‌قید و شرط او شده است.
در مراحل دادرسی نیز نه تنها با آزادی موقت آقای لسانی به قید وثیقه موافقت نشده بلکه از مرخصی به زندانیان در موج شیوع کرونا و همچنین حق استفاده مرخصی اضطراری که در فوت بستگان درجه یک زندانیان صادر می شود نیز محروم مانده است.

بنظر می‌رسد ممنوعیتها و محدودیتهای جدید نیز در نگرانی از تاثیر پیام او به جامعه معترض آذربایجان وضع شده است. در روز ۷ مهر و در اوایل عملیات آزادسازی قاراباغ ویدیویی از سخنرانی دو سال پیش آقای لسانی در جمع فعالین آذربایجانی منتشر شد که در آن گفته بود بزودی همگان شاهد تاثیر بیداری غول خفته‌ آذربایجان جنوبی در مسایل مختلف، من‌جمله قاراباغ خواهند شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا