جهان

علت استعفای رئیس جمهور ارمنستان چیست؟

رئیس جمهور ارمنستان یک سال قبل از آزادسازی قاراباغ در جریان سفری به گرجستان گفته بود: «ما وظیفه خود را انجام داده و قاراباغ را گرفتیم، وظیفه پس گرفتن شرق ترکیه، دیگر برعهده نسل آینده است.»

استعفای رئیس جمهور ارمنستان به موازات تهیه نقشه راه ارمنستان برای صلح با جمهوری آذربایجان (آزربایجان) و ترکیه، حکایت از اختلاف فکری شدید میان مقامات دولت ایروان دارد.

آرمن سارکسیان، رئیس جمهور ارمنستان یکشنبه (3 بهمن) رسما استعفای خود را به پارلمان ارمنستان ارائه کرد. سارکیسیان در بیانیه ای مطبوعای درباره استعفایش اظهار داشت: «مشکلات سیاسی مختلفی در ارمنستان وجود دارد و ابزارهای کافی برای حل مشکلات داخلی و خارجی را ندارم.»

علل استعفای رئیس جمهور ارمنستان را می توان در بحران سیاسی ناشی از شکست ارمنستان در جنگ 44 روزه قاراباغ جست و جو کرد.

استپان دانیلیان، کارشناس علوم سیاسی روسیه در گفتگو با «اسپوتنیک ارمنی» چندین دلیل احتمالی برای کناره گیری رئیس دولت نام برد.

دانیلیان معتقد است که ممکن است سندی در رابطه با توافق احتمالی با آزربایجان و ترکیه در حال آماده شدن باشد که سرکیسیان نخواهد امضای خود را زیر آن قرار دهد.

استپان دانیلیان می گوید :«این استعفا ممکن است به دلیل عوامل خارجی باشد، زیرا سرکیسیان در مورد غیرقابل قبول بودن اشتباهات برای مردم ارمنستان صحبت کرد. این احتمال وجود دارد که در مورد روند با ترکیه باشد، شاید امتیازاتی در مورد موضوع نسل کشی.»

او افزود: «با این اقدام او سعی می‌کند جلوی برخی فرآیندها را بگیرد، برخی کارت‌ها را قاطی کند، زیرا استعفای رئیس‌جمهور شرایط را به شدت تغییر می‌دهد.»

امضای توافقنامه صلح میان ارمنستان و ترکیه برای سارکیسیان به نوعی آبروریزی سیاسی است. او یک سال قبل از آزادسازی قاراباغ در جریان سفری به گرجستان گفته بود: «ما وظیفه خود را انجام داده و قاراباغ را گرفتیم، وظیفه پس گرفتن شرق ترکیه برعهده نسل آینده است.»

آندری آرشف تحلیلگر مسائل ارمنستان نیز به معتقد است: «این احتمال وجود دارد که این آخرین تلاش برای آرمن سرکیسیان باشد. در چنین شرایطی، او فکر می کرد که در مسیر رهبری فعلی کشور قرار ندارد. اما معلوم شد که دولت پاشینیان توانایی های او را ادعا نکرده است. تناقضات از همان ابتدا قابل مشاهده بود، تنها در طول سال ها بدتر شد، و استعفای امروز تنها ثابت کرد که آنها به تضاد دیدگاه ها در مورد توسعه آینده دولت ارمنستان تبدیل شده اند.»

معاون رئیس حزب جمهوری خواه ارمنستان نیز در واکنش به استعفای سرکیسیان، در بیانیه ای عنوان کرد:«آرمن سرکیسیان تصمیم گرفت پست خود را رها کند زیرا درک می کند که یک تهدید خارجی جدید در حال نزدیک شدن به ارمنستان است. او با این اقدام راه را برای پاشینیان که تمام قدرت را از جمله اصلاحات مصنوعی قانون اساسی در دستان خود متمرکز کرده است، باز می کند.»

نامزدی رئیس دولت جدید می تواند از سوی مقامات و مخالفان معرفی شود، زیرا برای این نامزدی یک چهارم آرای نمایندگان لازم است. از نظر تئوری، چهار نامزد می توانند معرفی شوند. کسی که ¾ آرای نمایندگان را دریافت کند انتخاب می شود، اگر هیچ یک وجود نداشته باشد، دور دوم برگزار می شود – کسی که 3/5 آرا را کسب کند انتخاب می شود. اگر حتی در آن زمان نیز رئیس_جمهور انتخاب نشود، دو نامزدی که بیشترین آرا را کسب کرده اند با یکدیگر رقابت می کنند. و برنده کسی است که بیش از 50 درصد نمایندگان به او رای دهند.

نام آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه و آلن سیمونیان، رئیس پارلمان، از هم اکنون به عنوان جانشینان احتمالی آرمن سرکیسیان نام برده می شود.

بر اساس قانون اساسی ارمنستان، رئیس جمهور استعفای خود را به مجلس ملی ارائه می کند. استعفا از لحظه ابلاغ به ترتیب مقرر در قانون پذیرفته شده تلقی می شود. تا زمان روی کار آمدن رئیس جدید دولت، وظایف وی توسط رئیس مجلس انجام می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا