جهان

فن در لاین: آینده روابط چین و اتحادیه اروپا به رویکرد پکن در قبال جنگ روسیه در اوکراین گره خورد

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، روز پنجشنبه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) به چین هشدار داد که رویکرد این کشور در قبال حمله روسیه به اوکراین در شکل‌دهی روابط پکن با اتحادیه اروپا «عاملی تعیین‌کننده» خواهد بود.

خانم فن در لاین گفت: «ما باید در این مورد صریح باشیم. نحوه تعامل چین با جنگ پوتین یک عامل تعیین‌کننده برای روابط اتحادیه اروپا و چین در آینده خواهد بود.»

رئیس کمیسیون اروپا همچنین با اشاره به اینکه پکن از ضعف ولادیمیر پوتین برای به «حداکثر رساندن نفوذ ژئوپلیتیکی بر مسکو» و «افزایش اهرم فشار بر روی روسیه» استفاده می‌کند، گفت: «واضح است که موازنه قدرت در روابط این دو متحد دیرینه که در بیشتر قرن گذشته به نفع روسیه بود، اکنون معکوس شده است.»

وی با انتقاد از امتناع چین از محکوم کردن «تهاجم وحشیانه و غیرقانونی روسیه به اوکراین»، درباره طرح صلح ۱۲ ماده‌ای پکن گفت: «هر طرح صلحی که در عمل الحاقات روسیه را تحکیم کند، به سادگی قابل اجرا نیست. ما باید در این مورد صریح باشیم.»

این مقام ارشد اتحادیه اروپا با بیان اینکه چین در پی مطرح کردن خود به عنوان «بازیگر مسلط و مرکز نظم نوین جهانی» است، گفت اتحادیه باید به تعامل با پکن ادامه دهد ولی در دفاع از امنیت و منافع اقتصادی خود، از جمله کنترل‌های احتمالی در سراسر اتحادیه اروپا بر سرمایه‌گذاری خارجی، قاطعانه‌تر عمل کند.

چین با بازاری مشترک به ارزش ۷۰۰ میلیارد یورو، شریک تجاری اصلی اتحادیه اروپا در زمینه کالا و اقلام در سال ۲۰۲۱ بوده است.

ناظران می‌گویند اظهارات رئیس کمیسیون اروپا عملا امیدهای باقی‌مانده برای اجرایی شدن توافق‌نامه سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا و چین در سال ۲۰۲۰ را از بین برده است.

رئیس کمیسیون اروپا در سخنرانی ۴۰ دقیقه‌ای خود که در یک اندیشکده اروپایی برگزار می‌شد، با توصیف وضعیت کنونی روابط میان چین و اتحادیه اروپا به «دورتر و دشوارتر»، پکن را به تلاش برای برانداختن نظم کنونی تجارت آزاد، زورگویی به کشورهای کوچک، نقض حقوق بشر، تشدید فعالیت نظامی و افزایش کارزارهای نشر اطلاعات غلط در سراسر جهان متهم کرد.

وی با بیان اینکه حزب کمونیست چین با کنترل مطلق جامعه، حقوق شهروندانش را نقض کرده است گفت: «این اقدامات تشدیدکننده نشان می‌دهد که چین در داخل کشور سرکوبگر‌تر و در خارج از کشور قوی‌تر می‌شود.»

اورزولا فن در لاین اضافه کرد مجموعه اقداماتی نظیر ممنوعیت فزاینده تیک تاک در دولت‌های اروپایی، متوقف کردن توافق سرمایه‌گذاری و ابراز تردیدها در مورد منشأ همه‌گیری کووید-۱۹ وضع روابط چین- اتحادیه اروپا را بدتر کرده است؛ با این حال اتحادیه نمی‌تواند از عهده یک قطع ارتباط کامل برآید.

او گفت: «من معتقدم جدا شدن از چین نه عملی است و نه به نفع اروپا. روابط ما سیاه یا سفید نیست و پاسخ ما هم این نمی‌تواند باشد. به همین دلیل ما باید روی ریسک‌زدایی تمرکز کنیم، نه جداسازی.»

قرار است خانم فن در لاین هفته آینده در کنار امانوئل ماکرون، رئیس ‌جمهوری فرانسه، به چین سفر کند.

یورونیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا