ایران

فیلم “قولچاق” به دلیل ترکی بودن از جشنواره فجر کنار گذاشته شد

هیئت داوران جشواره فیلم فجر در اقدامی نژادپرستانه و تورک ستیزانه، فیلم قولچاق (عروسک) را به دلیل تورکی بودن، از جشنواره فیلم فجر کنار گذاشتند.

فیلم تورکی قولچاق ساخته «اصغر یوسفی نژاد» کارگردان تبریزی است. او پیشتر نیز فیلم موفق ائو را ساخته بود که با استقبال شدید مخاطبان آذربایجانی مواجه شده بود.

بهروز افخمی عضو هیئت داوران جشواره فیلم فجر در حالیکه فیلم قولچاق را «حیرت انگیز» توصیف می کند، اما در ادامه درباره دلیل کنار گذاشتن این فیلم موفق از جشنواره فجر می گوید: «به دلیل تورکی بودن فیلم، هیئت انتخاب جشنواره نمی توانستند موضوع فیلم را دنبال کنند.»

افخمی می گوید: «پس از این ماجرا به کارگردان فیلم قولچاق تلفن زدم و گفتم فیلم خیلی خوبی ساخته ای اما حساسیت هایی وجود دارد که باعث می شود این فیلم نتواند در جشنواره نمایش داده شود.»

افخمی می گوید که چند سال پیش نیز هئیت داوران جشواره فیلم فجر، فیلم «ائو» دیگر اثر آقای اصغر یوسفی نژاد را به دلیل تورکی بودن از جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته بودند.

پیشتر در بهمن ماه ۹۸ هم، در جلسه نقد و بررسی فیلم تورکی «آتابای» در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، «امیر فرض الهی» از خبرنگاراران فارس زبان، سازندگان این فیلم را با اظهارات فاشیستی مورد حمله قرار داد و ادعا کرد در ایران زیان رسمی فارسی است و کسی حق ندارد فیلم ترکی بسازد.

هادی حجازی فر نویسنده و بازیگر فیلم آتابای نیز خطاب به فرض الهی گفت: «افکار شما فاشیستی است و تو و هیچ کس دیگری حق توهین به زبان ترکی را ندارد و طبق قانون اساسی زبان ترکی باید در کشور تدریس شود.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا