جهان

مسکو با تشدید مجازات فرار از ارتش مسئول پشتیبانی نیروهای مسلح را تغییر داد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه مصوبه‌ای را امضاء کرد که در آن مجازات ۱۰ سال زندان برای فرار از ارتش در دوره بسیج نیروها در نظر گرفته شده است.

متمم‌های قانون مجازات کیفری روسیه در این زمینه پیش از این به تصویب پارلمان رسیده بود. به این ترتیب از این پس سربازان فراری، نیروهایی که بدون «مجوز» تسلیم دشمن شوند و یا از دستورها سرپیچی کنند مشمول این قانون خواهند شد.

مصوبه پارلمان روسیه در حالی به امضای ولادیمیر پوتین رسید که او چند روز پیش نیروهای ذخیره با سابقه حضور در ارتش را برای اعزام به جبهه‌های نبرد در اوکراین فراخوانده بود.

به گفته مقامات روسیه ۳۰۰ هزار نفر از شهروندان مشمول فراخوان نیروهای ذخیره می‌شوند. این در حالی است که فراخوان این نیروها نگرانی‌های زیادی را در روسیه پدید آورده است. شماری از شهروندان به دنبال دستور اخیر ولادیمیر پوتین تصمیم به ترک روسیه گرفتند.

تکرار سناریوی کریمه در ۴ استان اوکراین؛ آیا بروکسل گزنده‌ترین تحریم را علیه روسیه تصویب می‌کند؟

گزارش‌ها از مرز روسیه با گرجستان حاکی است که صف طویلی از خودروها برای ورود به خاک گرجستان شکل گرفته است.

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که معاون این وزارتخانه و مسئول امور پشتیبانی نیروهای مسلح به «مقام دیگری» رسیده است. مسئول جدید امور پشتیباتی نیروهای مسلح روسیه میخائیل میزینتسف است که پیش از مسئول مرکز کنترل دفاع ملی این کشور بود.

رئیس‌جمهوری روسیه روز شنبه علاوه بر مصوبه تشدید مجازات فرار از ارتش قانونی را نیز امضاء کرد که براساس آن کسب ملیت این کشور برای آن دسته از شهروندان خارجی که در نیروهای مسلح روسیه خدمت کنند تسهیل می‌شود.

یورونیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا