آذربایجاناجتماعیایرانسیاست

«هون‌تای»، کودک آذربایجانی سومین سالروز تولد خود را بدون شناسنامه جشن گرفت

اداره‌ ثبت‌ احوال‌ جلفا پس از گذشت ۳ سال برای‌ «هون تای» شناسنامه‌ صادر‌ نکرده‌ است و مادر این کودک آذربایجانی بر ادامه مبارزه تاکید کرده است.

مادر هون‌تای، کودک آذربایجانی در صفحه اینستاگرام خود اطلاع داده است که اداره‌ ثبت‌ احوال‌ شهرستان جلفا در آذربایجان شرقی همچنان پس از گذشت ۳ سال برای‌ «هون تای» شناسنامه‌ صادر‌ نکرده‌ است.

اداره‌ ثبت‌ احوال‌ شهرستان جلفا در آذربایجان شرقی همچنان پس از گذشت ۳ سال برای‌ «هون تای» شناسنامه‌ صادر‌ نکرده‌ است و مادر این کودک آذربایجانی بر ادامه مبارزه تاکید کرده است.

مادر «هون‌تای» کودک آذربایجانی ساکن جلفا در استوری اینستاگرامی شخصی خود به زبان تورکی نوشته است: «امروز هون تای ۳ سالگی اش را تمام کرد و ما هنوز نتوانستیم شناسنامه بگیریم… اما ما به مبارزه ادامه خواهیم داد…»

پیشتر والدین “آییل” ، “آنار” ، “سئوگی” ، “یاغیش” ، “آتاکان” ، “اوغوز” ، “تورکای” ، “تارکان” و “آننا” نیز در صفحات اینستاگرامی و مصاحبه با رسانه ها از مخالفت سازمان ثبت احوال با صدور شناسنامه برای فرزندانشان بعلت مغایرت با دستورات و بخشنامه های صادره مبنی بر انتخاب اسامی از لیست مصوب سازمان خبر داده بودند.

در جمهوری‌ اسلامی ایران کودک فاقد شناسنامه و کد ملی محروم از تمامی خدمات اجتماعی، آموزشی و درمانی بوده و عدم دریافت شناسنامه برای فرزندان، والدین آذرزایجانی را با مشکلات عدیده ای مواجه می کند. 

بر اساس اصل ۳۴ قانون اساسی و قوانین جاری سازمان ثبت احوال، حق دادخواهی والدین در مواجهه با چنین محدودیت و ممنوعیت هایی در محاکم عمومی دادگستری محفوظ است‌.

حق داشتن نام کودک در بدو تولد از بندهای میثاق بین المللی حقوق کودک می‌باشد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از امضاء کنندگانش از پذیرش آن سرباز می‌زند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا