ایرانسلامتی و زندگی

کرونا در ایران؛ حریرچی: در صورت ادامه این روند آمار کشته‌های کرونا به ۴۵ هزار نفر هم خواهد رسید

سخنگوی وزارت بهداشت ایران از ۳۰۴۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور و افزایش شمار بیماران کووید-۱۹ به ۴۱۶ هزار و ۱۹۸ نفر تا ظهر امروز جمعه ۲۸ شهریور خبر داد.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین، از جان باختن ۱۴۴ تن دیگر در ۲۴ ساعت گذشته در ایران خبر داد. به این ترتیب، آمار کل جان باخته‌گان ویروس کرونا در ایران به ۲۳ هزار و ۹۵۲ نفر رسید.

به گفته خانم لاری، از تعداد کل مبتلایان، ۳ هزار و ۸۶۹ نفر در وضعیت شدید این بیماری هستند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران تا کنون ۳۵۵ هزار و ۵۰۵ نفر هم بهبود یافته اند.

همچنین تا کنون ۳ میلیون و ۶۹۱ هزار و ۳۹۹ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در ایران انجام شده است.

استان‌های آذربایجان شرقی، تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند.

استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و احواز (خوزستان) نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

با افزایش آمار مبتلایان به کرونا در سطح ایران ایرج حزیرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دیگر رنگ‌بندی کرونایی معنایی ندارد، گفت: «نارنجی و زرد نداریم، کل کشور در وضعیت قرمز قرار دارد و در صورت ادامه این روند آمار کشته‌های کرونا به ۴۵ هزار نفر هم خواهد رسید.»

ایرج حریرچی پنجشنبه شب در تبریز، طی گفت‌وگوی خبری اظهار کرد:« انفجار کرونایی در برخی شهرها اتفاق افتاده است. در شهر تبریز از زیر ۴۰ بستری روزانه به ۱۶۰ بستری رسیده ایم و در قم نیز از ۱۰ بستری روزانه به ۱۶۰ بستری رسیدیم.»

عباسعلی درستی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز گفت: «۹ شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار دارد. تعداد مبتلایان و فوتی‌ها طی روزهای اخیر افزایش یافته است.»

به گفته او «قطعا طی روزهای آتی در مدارس موارد مثبت کرونا مشاهده خواهد شد.»

آقای درستی بدون اشاره به مراسم عزاداری محرم دلیل این افزایش را «افزایش مسافرت‌ها به استان» و «حوادث مرتبط با قهرمانی تراکتور» عنوان کرد.

خانم لاری روز پنجشنبه از افزایش تعداد شهرستان‌های قرمز کرونا خبر داد و گفت «طی هفته گذشته تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز از ۸۸ شهرستان به ۱۰۹ شهرستان افزایش یافته است و شهرستان‌های وضعیت هشدار از ۹۰ شهرستان به ۱۰۷ شهرستان رسیده است.»

او بدون نام بردن از عامل اصلی این افزایش تاکید کرد: « هر جریان اجتماعی که با نقض فاصله‌گذاری اجتماعی توام باشد می‌تواند تاثیر بسزایی در انتقال ویروس کرونا داشته باشد.»

از سوی دیگر، بهرام سرمست، استاندار قم، اعلام کرد که کلاس‌های درس در مدارس قم تا اطلاع بعدی تعطیل خواهد شد.

در همین حال مدارس برخی شهرستان‌های استان لرستان از جمله دلفان، رومشکه، سلسله نیز به خاطر ابتلای مغلمان و دانش‌آموزان به کرونا تعطیل شده است.

مجتبی کلانتر، رییس دانشکده علوم پزشکی شوشتر، در استان خوزستان نیز گفت که به دلیل بازگشت وضعیت قرمز مدارس و مراکز آموزشی این شهرستان تعطیل خواهند شد.

شیرین جهانگیری، رییس اداره آموزش و پرورش اشنویه در آذربایجان غربی نیز گفت که در پی مثبت شدن آزمایش کرونای یکی از دانش‌آموزان و مشکوک بودن دو دانش‌آموز دیگر در یکی از مدارس متوسطه اشنویه، این مرکز آموزشی تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است.

پس از آنکه علیرضا رییسی،‌ معاون بهداشت وزارت بهداشت روز دوشنبه برای نخستین‌بار پس از برگزاری عزاداری‌های ماه محرم و همچنین بازگشایی مدارس، اعلام کرد که شمار بیماران از ۹۰۰ نفر به ۱۸۰۰ نفر در تهران افزایش یافته، سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز روز سه‌شنبه از «ورود به یک خیز جدید» خبر داد.

سعید نمکی در نشست با رئیس شورای سیاستگذاری امامان جمعه با اشاره به عزاداری‌ها و سفرهای محرم گفت: «در حال حاضر در اکثر استان‌هایمان مجدداً داریم یک پیک جدیدی پیدا می‌کنیم.»

آقای نمکی شدار داد: «بنده به عنوان فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کشور می دانم که ورود به یک خیز جدید، چقدر ما را به زحمت می‌اندازد و چقدر باید تلاش کنیم تا به شیبی مناسب بازگردیم.»

از دیگر سو وزارت بهداشت ایران علیرغم تأیید «خیز جدید» شیوع کرونا، در همین جلسه اعلام کرد: « از ۸ تا ۱۰ مهر ماه پروتکل‌ها را آماده می‌کنیم تا برای برگزاری مراسم نمازجمعه در ۱۱ مهر ماه آماده باشیم.»

حسن روحانی روز یکشنبه ۲۳ شهریور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته بود: «کانال‌های ضد ایرانی از اینکه همه‌چیز در ایران به روال درست پیش می‌رود عصبانی‌اند. کشورهای منطقه همه نگاهشان به ایران است.»

ادعای آقای روحانی در این خصوص بود که با اینکه عزاداری محرم برپا شد و مدارس بازگشایی حضوری شدند ولی آمار کرونا افزایش پیدا نمی کند.

پیش‌تر کارشناسان نسبت به آغاز پیک جدیدی از شیوع کرونا با برگزاری عزاداری‌های ماه محرم هشدار داده بودند.

همچنین نتایج مطالعه‌ای که تحت پوشش دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام شده نشان می‌دهد که «میانگین کل مرگ‌ومیر ۱۰.۰۵ درصد کل بیماران بستری را تشکیل می‌دهد.» که تقریبا دو برابر میانگین جهانی است.

بر اساس این تحقیق، «بیشترین میزان مرگ‌ومیر به لحاظ سنی در بین افراد بالای ۶۵ سال بوده (۲۵.۳۲ درصد)، سپس افراد دارای بیماری زمینه‌ای (۲۵.۵۵ درصد) و بستری‌های ICU/CCU که (۴۱.۷ درصد) بوده است. همچنین بیشترین مرگ‌ومیر مربوط به بیمارانی بود که دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی (۳۸.۴۶ درصد) و سرطان (۳۵.۷۹ درصد) داشتند.»

با افزایش انتقادها به بازگشایی حضوری مدارس در ایران و هشدارها نسبت به عواقب غیرقابل کنترل آن علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور اعلام کرد «حضور در مدرسه اجباری نیست.»

در همین زمینه، احمد حسین فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز به ایسنا گفت: «وزیر آموزش و پرورش در جلسه امروز کمیسیون اعلام کرد که حضور دانش آموزان در کلاس‌های درس اختیاری است، لذا وزارت آموزش و پرورش ملزم به ارائه خدمات به صورت حضوری و مجازی به دانش آموزان است.»

به گفته وی، وزیر آموزش و پرورش گفته که «زمان آغاز سال تحصیلی بنا به دستور ستاد مقابله با کرونا بوده.»

علی ربیعی نیز مدعی شده که «تمام کارشناسان پرورشی و آموزشی حساسیت داشتند که مدرسه باز شود.»

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان‌شرقی نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد: «ستاد استانی مقابله با کرونا اصراری بر حضور فیزیکی دانش‌آموزان در مدارس ندارد.»

با آغاز سال تحصیلی جدید در ۱۵ شهریور و افزایش نگرانی‌ها از شیوع کنترل‌ناپذیر کرونا حسن روحانی گفت: «دیروز در رسانه های خارجی جنجال راه انداختند که متخصصان می گویند مدارس باید تعطیل باشد و مخالف بازگشایی مدارس هستند اما وزیر آموزش و پرورش به زور می خواهد مدارس را باز کند؛ نه خیر همه موافق هستند.»

آقای روحانی مشخص نکرد که منظورش از همه، چه کسانی هستند -دولت و حکومت یا اینکه مردم؟! چرا که بر اساس گزارشاتی که رسانه‌های داخلی از استان‌های مختلف ایران منتشر می‌کنند، هم خانواده‌ها و هم معلمان موافق تحصیل حضوری نیستند.

وی در بخش دیگری گفت: «ما در این هفت ماه سختی که از ویروس کرونا و تحریم داشته ایم، هیچ کس به کمک ما نیامد.»

اظهارات آقای روحانی در حالیست که اتحادیه اروپا در ماه فروردین سال جاری برای مبارزه با ویروس کرونا ۲۰ میلیون یورو به ایران کمک‌های انسان‌دوستانه فرستاد. در همین راستا در کنار سازمان جهانی بهداشت کشورهای مختلفی همچون ترکیه، جمهوری آذربایجان، امارات متحده عربی، آلمان، فرانسه، انگلیس، ژاپن، قطر، چین، و روسیه نیز به ایران کمک‌های نقدی ویا تجهیزاتی فرستادند.

رییس‌جمهور ایران همچنین گفت: «ضد انقلاب مدام می گوید کادر درمان ما خسته وناتوان است؛ ناتوانی آنها دروغ است.»

در این خصوص نیز هر روز خبرگزاری‌های داخلی بر اساس گزارشات و مصاحبه‌هایی که با نمایندگان بخش سلامت ایران منتشر می‌کنند، از فرسودگی و خستگی کادر درمان در کنار مشکلات استخدامی و شغلی آنها خبر می‌دهند.

خانم لاری روز جمعه با بیان اینکه شمار شهرستان‌های در وضعیت قرمز و هشدار با اضافه شدن ۲۲ شهرستان قرمز به ۱۸۲ افزایش پیدا کرد، افزود: «هیچ نقطه سبز یعنی منطقه عاری از کرونا در کشور وجود ندارد.»

وی در باره این افزایش تاکید کرد: «وضعیت اکنون بیماری در کشور نیز بازتاب رفتار ما طی هفته‌های گذشته است.»

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران نیز با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرامی خود گفت: «دولت انگلیس فقط برای بخش سلامت بیش از ۲۲ میلیارد دلار هزینه کرد و ما پس از حدود هفت ماه از یک میلیارد دلار تخصیصی کمتر از ۳۰ درصد را گرفته‌ایم.»

وزیر بهداشت ایران افزود: «پرستاران و پزشکان و کادر بهداشتی انگلیس علاوه بر دریافت پاداش قابل توجه، پایان ماه مطالبه‌ای از دولت ندارند و من شرمسار کادر بهداشت و درمانی هستم که ماه‌هاست مطالباتشان معوق مانده است و باز هم کریمانه و عاشقانه خدمت می‌کنند.»

سخنان آقای نمکی در حالی بیان می‌شود که پرستاران و کادر درمانی در ایران هفته‌ها و ماه‌ها با انتشار بیانیه‌ها، برگزاری تجمعات که در مواقعی با بازداشت آنان همراه بود به عدم استخدام رسمی، پرداخت نشدن حقوق معوقه‌های خود و اخراج‌های وسیع اعتراض کردند.

آنچه امروز در خصوص ادامه فعالیت شغلی آنها علیرغم این شرایط مشاهده می‌شود سکوتی از سر ناچاری است نه تحمل سیاست‌های تهاجمی ایران که منجر به تحریم‌ها شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: «از زمان شیوع کرونا شایعاتی حاکی از تاثیر مصرف دخانیات بر کنترل و پیشگیری از ابتلا به بیماری در جهان رواج پیدا کرد و متاسفانه بعضی افراد آن را باور و شرایط را برای سلامت خود دشوار کردند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا