ایران

گزارش رسانه‌های اسراییل از مرگ مشکوک یک «کارشناس هسته‌ای» سایت نطنز

کامران ملاپور از اهالی شهرستان ایذه و دارای دکترای هسته‌ای، نام فردی است که به گزارش برخی رسانه‌های اسراییلی «کارشناس هسته‌ای» سایت نطنز بوده است به‌طور مشکوکی کشته شده است.

«وای‌نت» در گزارشی مفصل به سابقه مرگ‌های مشکوک چهره‌های نظامی و هسته‌ای ایران در سال‌های اخیر و انفجارهای متعدد در سایت‌های نظامی و هسته‌ای شامل نطنز اشاره کرده است.

پیش‌تر برخی گزارش‌ها از داخل ایران که هنوز به طور رسمی تایید نشده است، حاکی از آن بود که به خانواده ملاپور اطلاع داده شده است که او در سانحه‌ای در نطنز جان سپرده است.

این گزارش‌ها در دو روز اخیر در حالی منتشر شد که منابع اسراییلی دلیل مرگ ایوب انتظاری، «متخصص صنایع هوافضا» را نیز مشکوک و ناشی از مسمومیت عنوان کردند. اما باوجود اینکه استاندار یزد ایوب انتظاری را «شهید» توصیف کرد،‌ دادگستری یزد او را تنها یک شاغل در شرکت صنعتی عنوان کرد و هشدار داد که با عوامل «مشکوک» خواندن مرگ انتظاری برخورد می‌کند.

خبر مرگ انتظاری در حالی تایید شد که دو هفته قبل در جریان حمله پهپادی به سایت نظامی پارچین اعلام شد یک مهندس جوان به نام احسان قدبیگی و یک نفر دیگر کشته شده است.

وای‌نت در گزارش خود به مرگ علی اسماعیل‌زاده هم اشاره کرده است که تلویزیون ایران اینترنشنال هفته گذشته از مرگ مشکوک او بر اثر سقوط از بام خانه‌اش در تهران خبر داده بود. در این گزارش اعلام شد که او از سرهنگ‌های نیروی قدس سپاه پاسداران و واحد ۸۴۰ و از نزدیکان به حسن صیاد‌ خدایی بوده است. صیادخدایی از فرماندهان نیروی قدس بود که سه هفته پیش او هم در قلب تهران و مقابل خانه‌اش ترور شد.

در حالی که برخی گزارش‌ها دلیل مرگ مشکوک اسماعیل‌زاده را حذف فیزیکی او به دلیل ارتباط احتمالی با ترور صیادخدایی عنوان کردند، خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، مدعی شد ادعای «ترور» او صحت ندارد و دلیل مرگ ناشی از «سانحه در خانه» در دست بررسی است.

همزمان نیویورک‌تایمز به نقل از برخی منابع اسراییلی گزارش داد که اسراییل در کشته شدن اسماعیل‌زاده نقش نداشته است.

وای‌نت در بخش دیگری از گزارش خود به تفاوت برگزاری مراسم خاکسپاری صیادخدایی و اسماعیل‌زاده به عنوان مدرکی اشاره کرده است که احتمالا نشان می‌دهد اسماعیل‌زاده عامل لو رفتن صیادخدایی بوده است. این نشریه اسراییلی می‌نویسید که در مراسم صیادخدایی تعداد زیادی از مقامات نظامی حضور داشتند اما مراسم خاکسپاری اسماعیل‌زاده با حضور چهره‌های ارشد نظامی همراه نبود و بی‌سروصدا برگزار شد.

مقامات تهران هنوز به خبرها درباره مرگ کامران ملاپور واکنش رسمی نشان نداده‌اند.

در سال‌های اخیر موارد متعددی از کشته شدن یا مرگ‌های مشکوک عوامل دخیل در برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران اتفاق افتاده است. ایران در اغلب موارد انگشت اتهام را به سوی اسراییل و آمریکا نشانه می‌رود.

دور جدید مرگ‌های مشکوک در حالیی اتفاق می‌افتد که دولت جو بایدن همچنان در تلاش برای معامله هسته‌ای با ایران است و مقامات اسراییل بارها درباره پیامدهای یک توافق ضعیف و تک‌بعدی به آمریکا هشدار داده‌اند.

ایندیپندنت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا