مقالات

ابراهیم ساوالان: دشمنان بشریت کتابهای اهدایی را آتش میزنند

سال 2009 همه چیز مهیا بود تا فاروق حسنی مصری دبیرکل یونسکو شود. ولی مصاحبه‌ای از او منتشر شد که در آن گفته بود: «اگر لازم باشد، خودم کتاب آتش می‌زنم» و همین یک جمله کافی بود تا اکثر نویسندگان جهان یکصدا بگویند که ما به کسی که چنین افکار وحشتناکی دارد، رای نمی‌دهیم. گزینه بعدی برای دبیرکلی یونسکو زولفو لیوانئلی ترکیه‌ای بود که با فرصت سوزی دولت ترکیه، ایرینا باکووای بلغاری به آن مسند تکیه زد. ولی جهانیان فهمیدند که دشمنان کتاب از رگ گردن به ما نزدیکترند.

متاسفانه اکثر نویسندگان و اندیشمندان آذربایجانی، کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه مرکزی تبریز یا کتابخانه‌های مشابه اهدا میکنند تا شاید آرزوها و آمالشان بعد از مرگشان همچنان زنده بماند. ولی دشمنان بشریت، هرچند وقت یکبار با دستور رسمی «وجین» به پاکسازی آن کتابهای اهدایی اقدام کرده و آنها را از کتابخانه‌ها خارج و در جایی انبار میکنند و بعد از مدتی آنها را آتش میزنند.

مطلعی میگفت که وراث استاد خلیل مایلی خامنه، صدها جلد کتاب با موضوع زبان و تاریخ آذربایجان را به یکی از کتابخانه‌های تبریز اهدا کردند. بعد از مدتی همه آن کتابها با دستور رسمی وجین به انباری منتقل شد تا همراه سایر کتابهای وجین شده، سوزانده شوند و این چند جلد کتاب، از معدود کتابهایی بودند که عمرشان هنوز بدنیا بود و از آتش گریخته‌اند.

جلاد! سنین قالاق قالاق یاندیردیغین کیتابلار

مین کامالین شهرتی‌دیر، مین اۆره‌گین آرزوسو

بیز کؤچوروک بو دونیادان، اونلار قالیر یادیگار

هر ورقه نقش اولونموش نئچه اینسان دویغوسو

مین کامالین شهرتی‌دیر، مین اۆره‌گین آرزوسو

یاندیردیغین او کیتابلار آلوولانیر، یاخشی باخ!

او آلوولار شعله چکیب شفق سالیر ظلمته

شاعرلرین نجیب روحو مزاریندان قالخاراق

آلقیش دئییر عشقی بؤیوک، بیر قهرمان میلته

او آلوولار شعله چکیب شفق سالیر ظلمته.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا