آذربایجاناجتماعیایران

دادستان اردبیل به عباس لسانی برای شرکت در خاک‌سپاری برادرش مرخصی نداد

دادستان اردبیل اختیار صدور اعطای مرخصیِ اضطراری به زندانیان را دارد، به عباس لسانی جهت حضور در مراسم خاکسپاری برادرش اکبر لسانی مرخصی نداد.

سید عبدالله طباطبایی دادستان اردبیل در اقدامی غیراخلاقی که اختیار صدور اعطای مرخصیِ اضطراری به زندانیان را دارد نامه درخواست خانواده عباس لسانی جهت حضور او در مراسم خاکسپاری برادرش اکبر لسانی را با جمله «مطابق قانون عمل شود» پاراف نموده و به زندان مرکزی اردبیل ارسال کرده است.

قاضی ناظر زندان اردبیل نیز روز پنجشنبه ۲۳ مرداد با کش دادن و معطل نگه‌داشتن این خانواده از ساعت ٨ تا ۱۱ صبح نهایت عنوان کرده؛ «جهت محافظت و سلامتی آقای لسانی در برابر کرونا با اعطای مرخصی به وی موافقت بعمل نیامده است.»

او قاضی طباطبایی را در رأس این تصمیم قلمداد کرده است.

فرزند آقای لسانی با مخاطب قرار دادن آقای سپهری قاضی ناظر زندان عنوان داشته: “برای اقدام غیرقانونی‌تان بهانه تراشه نکنید به زندانیان برای در امان ماندن از ویروس کرونا مرخصی داده میشود و شما در اقدامی خنده دار مدعی میشوید عدم اعطای مرخصی به خاطر در نظر گرفتن سلامت پدرم می باشد، شما می توانستید از ساعات اولیه دیروز اعلام کنید که عباس لسانی ممنوع المرخصی می باشد و این کار شما شکنجه روحی خانواده یک زندانی سیاسی است.”

این اقدام  غیر انسانی پس از دو روز پیگیری و ایجاد امیدواری به خانواده‌های داغدار مرحوم اکبر لسانی صورت گرفته است.

خانواده زندانی سیاسی عباس لسانی روز چهارشنبه ۲۲ مرداد جهت اخذ مرخصی نزد قاضی عتباتی مدیرکل دادگستری اردبیل که حکم ۱۵ سال حبس تعزیری با مدیریت وی انجام شده مراجعه ولی او این امر را جزو اختیارات قاضی طباطبایی دادستان اردبیل عنوان می‌کند.

دادستان اردبیل که همان ابتدا میتوانسته مخالفت خود را اعلام نماید در اقدامی غیراخلاقی ضمن سلب مسئولیت، از خانواده لسانی میخواهد مراتب را از مسئولین زندان اردبیل پیگیری کنند.

بنظر می‌رسد فشارها علیه زندانیان سیاسی آذربایجان در اردبیل و آزار روحی خانواده‌های این زندانیان پروسه‌ای هماهنگ و از قبل تعیین شده بین مسئولین قضایی-امنیتی این استان است. پروسه‌ای که حمایت کامل سیستم قضایی ایران را نیز پشت خود می‌بیند.

اکبر لسانی برادر عباس‌لسانی شامگاه سه‌شنبه ۲۱ مرداد به جهت عارضه قلبی درگذشت. مراسم خاکسپاری مرحوم لسانی صبح روز پنجشنبه با حضور خانواده‌های لسانی و فعالین مدنی این شهر برگزار گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا