سیاست

رجب طیب اردوغان: اعزام نیروی نظامی به لیبی آغاز شد

رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنرانی در جلسه سالانه ارزیابی عملکرد دولت در سال میلادی قبل، تصریح کرد: «اجازه ندادیم خیابان‌های ترکیه دچار هرج و مرج شود. تسلیم گروه‌های تروریستی نشدیم. میادین شهرها را به کودتاچیان نسپردیم. مانع ایجاد کریدور تروریستی در مرز جنوبی کشورمان شدیم. به مقابله با تهاجم اقتصادی علیه ترکیه نیز پرداختیم»

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد کشورش در حال اعزام نیروی نظامی به لیبی است.

 

 

آقای اردوغان طی سخنرانی در جلسه ارزیابی عملکرد دولت ترکیه در سال ۲۰۱۹، گفت: «ترکیه در حال اعزام نظامیان خود به لیبی است تا ثبات دولت قانونی لیبی را تامین کند».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وی توضیح داد: «قصد داریم در سال ۲۰۲۰ برای محوطه دریایی (مدیترانه) که تحت پوشش توافق با لیبی قرار دارد، مجوز صادر کرده و حفاری اکتشاف نفت و گاز را در آنجا آغاز کنیم».

رئیس‌جمهور ترکیه درباره توافق دوجانبه با لیبی در حوزه شرق مدیترانه اظهار داشت: «دیگر هیچ کشوری نمی‌تواند بدون تایید ترکیه و لیبی در محوطه خاصی که در توافق دریایی [دو کشور] آمده، دست به فعالیت‌های اکتشافی و حفاری بزند».

وی همچنین خبر داد که ترکیه قصد دارد در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۰ کنسولگری‌های خود را در بصره و موصل (در عراق) بازگشایی کرده و دو کنسولگری جدید نیز در نجف و کرکوک افتتاح کند.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» وی درباره نتایج عملیات‌های نظامی این کشور در شمال سوریه گفت: «تا کنون ۳۷۳ هزار آواره سوری به صورت داوطلبانه به مناطقی که در [عملیات نظامی] ترکیه پاکسازی شد، بازگشته‌اند».

رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد: «در سال قبل مجموعاً ۱۲۵۰ تروریست عضو پ.ک.ک، ۳۸۸ تروریست عضو داعش و القاعده را از پای درآورده و نقشه‌های آنها را در جریان عملیات‌های ضد تروریستی خنثی کردیم».

به گزارش شبکه «تی. آر. تی.» آقای اردوغان همچنین ابراز امیدواری کرد که روابط ترکیه با اتحادیه اروپا در مراحل بعدی (در سال جدید میلادی) سرعت بگیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه اقدامات ترکیه در مسیر رسیدن به اهداف سال ٢۰٢٣ باعث ناخرسندی برخی‌ها شده است و حملات به کشورمان در این روند به گونه‌ای بی نظیر افزایش یافته است، افزود: «اجازه ندادیم خیابان‌های ترکیه دچار هرج و مرج شود. تسلیم گروه‌های تروریستی نشدیم. میادین شهرها را به کودتاچیان نسپردیم. مانع ایجاد کریدور تروریستی در مرز جنوبی کشورمان شدیم. به مقابله با تهاجم اقتصادی علیه ترکیه نیز پرداختیم».

رئیس جمهوری ترکیه همچنین اعلام کرد: تا سال ٢۰٢۱ دو ماهواره کشور ترکیه با اسامی «تورک‌ست ۵/ای» و «تورک‌ست ۶/ای» در مدار قرار می گیرند.

رجب طیب اردوغان ادامه داد: ساخت شهرک‌هایی برای سکونت صدها هزار آواره سوری در حد فاصل دو شهر «رأس‌العین» و «تل‌أبیض» آغاز شده و مناطق مرزی ترکیه-سوریه می‌تواند میزبان یک میلیون آواره باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا