جهانسیاستورزش

رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده خواستار “تحریم دیپلماتیک” المپیک پکن شد

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا به فراخوان تحریم دیپلماتیک بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ که قرار است در پکن برگزار شود، پیوست.

در حالی که برخی از اعضای کنگره اصرار داشتند که بازیهای المپیک به طور کامل از چین خارج شود، پلوسی و دیگران در مجلس نمایندگان از یک گام کمتر جدی حمایت می کنند که باعث می شود ایالات متحده ورزشکار بفرستد اما هرگونه هیئت رسمی برای برگزاری مراسم افتتاحیه یا اختتامیه نفزستد.

پلوسی روز سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت در جلسه استماع تام لانتوس، کمیسیون حقوق بشر گفت: “اگر قرار است این بازی‌ها در چین انجام شود، بیایید یک تحریم دیپلماتیک داشته باشیم و با رفتن سران دولت ها به چین، موضوع نقض حقوق بشر را نادیده نگیریم.”

سناتورها میت رامنی، (جمهوری خواه از ایالت یوتا) و تیم کین (دموکرات از ایالت ویرجینیا)، قانونی را پیشنهاد داده اند که اعزام هر هیئت رسمی آمریکایی به المپیک زمستانی پکن را به عنوان راهی برای برجسته کردن مسائل حقوق بشر در هنگ کنگ و تورکان اویغور در منطقه ترکستان شرقی منع می‌کند.

به گزارش بلومبرگ، ژائو لی‌جی‌ان، سخنگوی وزارت خارجه چین، در کنفرانس مطبوعاتی امروز چهارشنبه خود در پکن گفت که چند نفر “در ایالات متحده، بر اساس تعصب ایدئولوژیک و سیاسی، در تلاشند تا چین را لکه دار کنند و مقدمات بازی های المپیک زمستانی را خراب کنند.”

وی افزود: “عملکرد مضحک آنها هیچ حمایتی نخواهند دید و محکوم به شکست است.”

پلوسی روز سه شنبه در اظهارات خود گفت كه رفتن سران دولت ها به چین در حالی‌که این کشور مشغول نسل‌کشی است اقتدار اخلاقی جهان در مورد حقوق بشر را نقض می‌کند.

این بیانیه پلوسی ممکن است به حرکت در کنگره آمریکا کمک کند تا ایالات متحده را مجبور کند با عدم اعزام ورزشکاران به پکن بازیها را کاملاً تحریم کند.

چین انتقاد از سیاست های خود در ترکستان شرقی (سین کیانگ) را «دخالت در امور داخلی» عنوان می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا