ایرانجهانسیاست

لوموند: هدف قالیباف نه حقانیت که یکدست شدن کامل قدرت توسط اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری است

 روزنامۀ عصر پاریس مدعی شد که با ریاست قالیباف به مجلس، محافظه کاران به قدرت بازگشتند و گام مهمی در جهت یک دست کردن قدرت به سود خود به جلو برداشتند.

«لوموند»، روزنامۀ عصر پاریس، در شمارۀ روز جمعه بیست و نهم ماه مه نوشته است که رئیس جدید مجلس شورای اسلامی ایران از هم اکنون و در واقع یک سال جلوتر پایان دورۀ حسن روحانی را اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از لوموند، بی دلیل نیست که به نوشتۀ ستون نویس «لوموند» حسن روحانی چهارشنبه در صحن علنی مجلس جدید از نمایندگان آن خواست که در یک سال باقی مانده از عمر دولت با آن تفاهم و مدارا کنند، هر چند «لوموند» می افزاید که حسن روحانی پشتیبان چندانی در مجلس جدید ندارد، مضاف بر اینکه رئیس مجلس جدید نیز باید در این فاصله بستر پیروزی محافظه کاران در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را فراهم کند.

«لوموند» یادآور شده است که محافظه کاران در انتخاباتی با پایین ترین نرخ مشارکت در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، مجلس یازدهم را فتح کردند.

اما، به نوشتۀ «لوموند»، برای محمدباقر قالیباف که از ١٣٨٤ نامزد شکست خوردۀ سه انتخابات ریاست جمهوری بوده حقانیت و حمایت مردم مهمترین مسئله به شمار نمی رود.

«لوموند» می افزاید: قالیباف نه یک مذهبی سنت گرا است و نه یک نظریه پرداز بنیادگرا. قالیباف، به نوشتۀ «لوموند»، نامش به بسیاری از پرونده های فساد طی دورۀ ریاستش بر شهرداری تهران گره خورده است.

مهمترین هدف او در حال حاضر ساماندهی ارودی محافظه کاران برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است که قاعدتاً باید مجدداً به سود محافظه کاران تمام شود.

امیر محبیان، عضو شورای سردبیری روزنامۀ بنیادگرای “رسالت” به خبرنگار «لوموند» گفته است: محمدباقر قالیباف تا زمانی که از حمایت رهبر جمهوری اسلامی ایران برخوردار است می تواند به عنوان رئیس مجلس صفوف محافظه کاران را منسجم نگه دارد. اما، او در عین حال باید کارآمدی و نفوذ کلام خود را در بین محافظه کاران اثبات کند.

«لوموند» تصریح کرده است که همسویی قالیباف با رهبر حکومت اسلامی و رئیس قوۀ قضائیه تلاش های وی را در این جهت تسهیل خواهند ساخت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا