اقتصادایران

مایک پمپئو: فشار دولت ترامپ در حال تضعیف کردن رژیم ایران است

وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در «یو‌اس‌ای‌تودی» یادداشتی با این عنوان منتشر کرد: «فشار دولت ترامپ در حال تضعیف کردن رژیم ایران است».

وزیر امور خارجه آمریکا در این مطلب تاکید کرده است که دولت ترامپ از «کارزار فشار علیه رهبران ایران» دو هدف اصلی را دنبال ‌می‌کند، اول «محروم کردن رژیم ایران از پولی که برای رفتارهای ثبات‌زدا از آن استفاده می‌کند و دوم، اجبار ایران به «نشستن بر سر میز مذاکره برای بستن یک توافق جامع و بلندمدت».

 

او در این یادداشت گفته است که «توافق جامع» مدنظرش با ایران باید به این چهار موضوع اصلی بپردازد: «برنامه هسته‌ای، تولید و اشاعه موشک بالستیک، حمایت از گروه‌های تروریستی و نیابتی، رفتار و بازداشت غیرقانونی شهروندان آمریکایی».

وی سپس با اشاره به سخنان پیشین خود درباره ناکارآمدی برجام در مقابله با «رفتار شرورانه ایران»تاکید کرده است.

پامپئو سپس به موضوع جنگ یمن اشاره کرده و نوشته است: «ایران در یمن به حوثی‌ها، کمک مالی، سلاح و آموزش داده است و این موضوع فقط به ادامه دار شدن درگیری و رنج مردم یمن انجامیده است».

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا سپس به حمایت ایران از رژیم سوریه اشاره کرده و درباره لبنان هم نوشته که ایران با حمایت از حزب‌الله لبنان، «مردم و ثبات لبنان را به مخاطره انداخته است».

پمپئو سپس با بیان اینکه «فشار آمریکا علیه رژیم ایران کارآمد بوده است»، تاکید کرده: «رژیم و نیروهای نیابتی‌اش ضعیف‌تر از وقتی هستند که فشار ما شروع شد. شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران گفته‌اند که ایران دیگر مثل گذشته پول کافی برای دادن به آنها در اختیار ندارد. بودجه نظامی پیشنهادی ایران در سال ۲۰۱۹ با کاهش ۲۸ درصدی و یک کاهش ۱۷ درصدی بودجه شاخه تروریستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواجه شده است».

وی در پایان این یادداشت نوشته است: «ما به موازات بالا بردن هزینه توسعه‌طلبی ایران و وضعیت جاری آن، به دنبال یک توافق جامع و یک رابطه بسیار مسالمت‌آمیز و پایدار هستیم. ما چشم انتظار روزی هستیم که بتوانیم به مردم ایران و هسایگانشان برای صلح و رفاهی که سزاوارش هستند، کمک کنیم».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا