اقتصادایران

میزان فروش نفت ایران به پائین‌ترین رقم طی چند دهه رسید

یک روز پس از آنکه سازمان اوپک اعلام کرد تولید روزانه نفت ایران کاهش یافته است، خبرگزاری رویترز گزارش داد فروش نفت ایران در ماه گذشته میلادی (آوریل) به روزانه ۷۰ هزار بشکه سقوط کرد که پائین‌ترین رقم طی چند دهه اخیر به شمار می‌رود.

به گزارش رادیو فردا رویترز روز پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت به نقل از چندین منبع که اطلاعات انرژی و تردد نفتکش‌ها را رصد می‌کنند گزارش کرد در حالی که میزان فروش نفت ایران دو ماه پیش (مارس) به حدود ۲۸۷ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود، در ماه آوریل شاهد سقوطی بیشتر بود و این رقم به ۷۰ هزار بشکه در روز رسید.

شرکت کپلر، یکی از این مراکز رصدکننده، به رویترز گفته است حتی اگر رقم فعلی ۷۰ هزار بشکه در روز دقیق نباشد و پس از تکمیل اطلاعات حتی به ۲۰۰ هزار بشکه هم برسد باز هم پائین‌ترین رقم در طول چند دهه اخیر خواهد بود.

دانیل جربر، مدیرعامل شرکت «پترو لجستیک»، نیز به رویترز گفته است: داده‌های این شرکت هم نشان از کاهش صادرات نفت ایران دارد که «عمدتا به دلیل کاهش خرید چین بود و هنوز در ماه مه علامتی از تغییر آن دیده نمی‌شود».

در شرایط همه‌گیری کرونا، چین میزان رسمی خرید نفت از ایران را به پائین‌ترین رقم رساند؛ به نوشته مراکزی که حرکت نفتکش‌ها را رصد می‌کنند، در ماه‌های اخیر بجز سوریه هیچ مقصد جدیدی برای نفتکش‌های حامل نفت ایران ثبت نشده است.

البته مخالفان نیکلاس مادورو در ونزوئلا می‌گویند جمهوری اسلامی در حال ارسال پنج نفتکش به سوی این کشور است و یکی از این نفتکش‌ها در راه است.

گزارش رویترز یک روز پس از آن منتشر می‌شود که سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد تولید روزانه نفت ایران در ماه آوریل با ۵۳ هزار بشکه کاهش نسبت به ماه قبلش، به یک میلیون و ۹۶۹ هزار بشکه در روز سقوط کرده است.

تولید نفت ایران در دوران قبل از تحریم‌ها سه میلیون و ۸۲۰ هزار بشکه در روز بود.

در طول یک سال و نیم اخیر تولید و فروش نفت ایران به دلیل بازگشت تمامی تحریم‌های آمریکا دچار کاهش شدید شده بود اما از چند ماه پیش و به دنبال همه‌گیری جهانی کرونا، میزان تقاضا برای نفت در سطح جهان دچار افت جدی شد.

در ماه‌های اخیر مصرف نفت خام در داخل ایران نیز بشدت کاهش یافته و این رقم که تا چند ماه پیش روزانه ۱.۸ میلیون بشکه بود، طبق آمار اوپک در ماه مارس به ۱۲۰ هزار بشکه در روز سقوط کرد.

اقتصاد تک‌محصولی ایران بشدت به فروش نفت وابسته است و پیش از بحران کرونا نیز جمهوری اسلامی برای صدور پنهانی نفت خود چالش‌هایی جدی داشت.

رویترز به نقل از یکی دیگر از مراکزی که تردد نفتکش‌ها را رصد می‌کند نوشته است بارگیری نفت ایران در ماه آوریل، رسمی و غیررسمی، حدود ۳۵۰ هزار بشکه در روز بود اما این رقم در دو هفته‌ای که از ماه مه می‌گذرد به زحمت به ۲۰۰ هزار بشکه می‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا