آذربایجاناجتماعیایرانسیاست

پس از ۳ سال و ۶ ماه، کودک آذربایجانی صاحب شناسنامه با نام تورکی «اونور» شد

زوج آزربایجانی اهل تکاب (تیکان تپه) پس از ۴۲ ماه تلاش و مبارزه خستگی ناپذیر، سازمان ثبت احوال ایران را مجبور کردند برای پسرشان با نام تورکی «اونور» شناسنامه صادر کند.

«علی هدایتی» پدر «اونور» با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام‌اش نوشت: «پس از ۳ سال و ۶ ماه تلاش، بالاخره سازمان ثبت احوال مجبور شد برای فرزندمان با نام تورکی «اونور» شناسنامه صادر کند.»

اونور در تورکی به معنای «نیرومند، باحیثیت و باشخصیت» می باشد. پیشتر مسئولان اداره ثبت احوال تیکان تپه اعلام کرده بودند به دلیل موجود نبودن نام اونور در «لیست اسامی اداره ثبت احوال»، نمی توانند برای این نام تورکی، شناسنامه صادر کنند و برای این کار نیازمند دریافت مجوز از «تهران» هستند.

دادگاه شهرستان تیکان تپه هم برعلیه آقای هدایتی رای صادر کرد و اداره ثبت احوال را در صدور یا عدم شناسنامه با نام ترکی اونور، «صاحب اختیار» دانست.

اما این زوج آزربایجانی تسلیم نشده و به این رای اعتراض کردند. در نهایت دادگاه تجدیدنظر استان آزربایجان غربی، سه ماه پیش سازمان ثبت احوال ایران را محکوم کرد و بر صدور شناسنامه برای کودک آزربایجانی با نام ترکی «اونور» رای داد.

در ۴۲ ماه گذشته عدم صدور شناسنامه، برای «اونور» مشکلات زیادی درباره «خدمات بیمه ای و درمانی و عدم تخصیص یارانه و سهام عدالت» ایجاد کرده بود. اما والدین این کودک آزربایجانی از پای ننشستند تا نام تورکی مورد علاقه خود را بر فرزندشان بگذارند.

مسئولان ثبت احوال ایران، تنها برای اسامی ثبت شده در «سامانه سازمان ثبت احوال» شناسنامه صادر می کنند اما اکثر «اسامی تورکی» در این سامانه ثبت نشده و از نظر این سازمان «غیرمجاز» محسوب می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا