ایرانسلامتی و زندگی

آخرین آمار مبتلایان و جان‌باخته‌گان کرونا در ایران

سخنگوی وزارت بهداشت ایران از ۲۳۶۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور و افزایش شمار بیماران کووید-۱۹ به ۱۷۱ هزار و ۷۸۹ نفر تا ظهر امروز یکشنبه ۱۸ خرداد خبر داد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین، از جان باختن ۷۲ تن دیگر در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. به این ترتیب آمار کل جان باخته‌گان ویروس کرونا در ایران به ۸ هزار و ۲۸۱ نفر رسید.

به گفته آقای جهانپور، از تعداد کل مبتلایان، ۲ هزار و ۵۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران تا کنون ۱۳۴ هزار و ۳۴۹ نفر هم بهبود یافته اند.

همچنین تا کنون ۱ میلیون و ۸۴ هزار و ۸۵۷ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در ایران انجام شده است. تا دیروز این میزان به ۱ میلیون ۶۰ هزار و ۱۲۶ مورد آزمایش می رسید.

وی گفت: تعداد شهرهای قرمز در استان احواز (خوزستان) از ۱۶ به ۹ شهرستان رسیده است.

جهانپور افزود: استان‌های هرمزگان و کردستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

از سوی دیگر حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، دیروز در حالیکه تاکید داشت که «نباید با بیان این که نقطه دوم و سوم اوج بیماری کرونا در کشور ایجاد شده، مردم را نگران مضطرب کنیم»، در عین حال هشدار داد پایان مشخصی برای کرونا نداریم.

خبرگزاری تسنیم نیز سه روز پیش در گزارشی از «‌شیوع موج دوم کرونا» ‌در۱۰ استان ایران شامل «هرمزگان، احواز، آذربایجان‌شرقی، سیستان و بلوچستان، گیلان، مازندران، بوشهر، لرستان، کردستان و همدان» خبر داده بود.

از سوی دیگر برگزاری نماز عید فطر از جمله دلایل شیوع دوباره کرونا در برخی استان‌ها اعلام شده است.

همچنین حسن روحانی در یک گفتگوی تلفنی با سعید نمکی، وزیر بهداشت، گفته است اگر «شیوع بیماری دوباره اوج بگیرد، مسئولین ناگزیر از بازگرداندن محدودیت‌ها خواهند بود.»

این در حالیست که سعید نمکی وزیر بهداشت روز دوشنبه ۱۲ خرداد با ابراز نگرانی از عادی انگاری کرونا از سوی مردم و برخی مسوولان و فشار برای برخی بازگشایی‌ها، گفت «با این روالی که اکنون می‌بینم، ما دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین گل خواهیم خورد.»

آقای نمکی همچنین گفته که «در روزهای اول کرونا دیدیم که پزشک و پرستاران ما با سختی کار می کنند. متاسفانه عده ای این دستاورد بزرگ را ساده انگاشتند و تصور کردند که به راحتی همه چیز مهار شد و دیگر کرونا نداریم.»

وزیر بهداشت افزود ۵۰ درصد مرگ‌ومیر کرونا طی روز یک‌شنبه ۱۱ خرداد فقط برای ۳ استان بود. او همچنین گفت که آمار مبتلایان به کرونا در تهران روبه افزایش است.

معاون کل وزارت بهداشت نیز دیروز گفت به دنبال روند ابتلا به کووید ۱۹ در استان‌های جنوبی کشور، فرضیه عدم انتقال ویروس کرونا در مناطق گرمسیری رد شده است، اما همچنان نگران تاثیر حضور افراد در فضاهای بسته هستیم.

معاون کل وزارت بهداشت روز دوشنبه ۵ خرداد اعلام کرد که سیاست «حداکثر بازگشایی» در دستور کار است.

ایرج حریرچی همچنین گفت این سیاست برای «تامین اقتصاد و معیشت» مردم مورد اجرا قرار خواهد گرفت.

همچنین طبق تصمیم ستاد ملی کرونا، اماکن مذهبی و حرم‌ها در سراسر کشور فعالیت خود را از روز دوشنبه ۵ خرداد شروع کرده است.

از سوی دیگر حسن روحانی روز شنبه، سوم خرداد خبر داد که ده استان ایران در مرحله مهار کرونا قرار دارند و همه کارمندان از دهم خرداد در ادارات حضور می‌یابند. کاهش محدودیت‌ها در حالی انجام می‌شود که تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ تا امروروز رو به افزایش است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا