تحلیل و گزارشجهانسلامتی و زندگی

انتقال ویروس کرونا از طریق حرف زدن و موی سر

نتایج یک پژوهش که در هفته‌نامه آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا (PNAS) منتشر شده نشان می‎دهد که ریز ذره‌های بزاقی در انتقال ویروس جدید کرونا نقش مهمی دارند.

بر اساس این پژوهش ریز ذره‌های بزاقی که هنگام صحبت کردن به بیرون پرت می‌شوند، در یک فضای بسته می‌توانند به مدت بیش از ده دقیقه در هوا معلق بمانند.

پژوهشگران پیش‌تر به انتقال ویروس کرونا از طریق سرفه و عطسه اشاره کرده بودند ولی بر اساس یک پژوهش تازه، هنگام صحبت کردن نیز ریز قطره‌های ناپیدای بزاقی که ممکن است حاوی ذرات ویروس باشند به بیرون از دهان پرتاب و پراکنده می‌شوند.

به گزارش یورونیوز، نتایج این پژوهش که در مجموعه مقالات برگزیده آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده نشان می‌دهد که ریز قطره‌ها هر چه کوچک‌تر باشند، بیشتر به حالت معلق در هوا باقی می‌مانند؛ در حالی که ذرات سنگین‌تر پس از مدت کوتاهی به سوی زمین سرازیر می‌شوند.

مسئله انتقال از طریق هوای بازدم پیش‌تر به خوبی برای برخی ویروس‌های به شدت مسری نظیر سرخک که حتی قادرند در قطرات میکروسکوبی نیز جای بگیرند،‌ مورد بررسی قرار گرفته بود. محققان اینک در صددند تا میزان این روش آلودگی را برای نوع جدید ویروس کرونا نیز با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهند.

محققان انستیتوی ملی دیابت و بیماری‌های کلیوی – گوارشی برای این منظور از فردی خواستند تا درون جعبه‌ای بسته که داخل آن پرتوهای لیزر ساطع شده بود،‌ صحبت کند.

در این آزمایش فرد یاد شده به مدت بیست و پنج ثانیه عبارت «سالم بمانید» را تکرار کرد و محققان اقدام به شمارش ریز قطرات بزاقی کردند که از پرتو‌های لیزر عبور کرده بود.

بر اساس نتایج این آزمایش، ریزقطره‌های بزاقی که از دهان خارج شده بود پس از بیست و پنج ثانیه سخن گفتن، به طور متوسط حدود دوازده دقیقه در هوای این محیط بسته معلق باقی ماندند.

بر اساس این نمونه آزمایشگاهی،‌ پژوهشگران تخمین می‌زنند که با توجه به میزان غلظت شناخته شده ویروس کرونا در بزاق دهان،‌ اگر فردی آلوده به ویروس با صدای بلند سخن بگوید معادل هر دقیقه بیش از یک هزار ریز قطره حاوی ویروس از دهان وی به بیرون پرتاب می‌شود و احتمال معلق ماندن این ذرات در یک فضای بسته هشت دقیقه و شاید هم کمی بیشتر باشد.

بر اساس نتایج این پژوهش «یافته بدست آمده در این مشاهده مستقیم نشان می‌دهد که حرف زدن به شکل عادی ریز قطراتی را تولید و در محیط پراکنده می‌کند که می توانند ده‌ها دقیقه و حتی بیشتر به حالت معلق در هوا باقی بمانند؛ این ذرات در یک محیط بسته و محدود قابلیت بالایی برای انتقال بیماری دارند.»

این تیم تحقیقاتی پیش‌تر نتیجه آزمایشی را به ثبت رسانده بودند که نشان می داد صحبت کردن به شیوه ای آرام و با صدای ضعیف‌تر به نسبت ریز قطرات بزاقی کمتری را تولید و در هوا منتشر می‌کند.

تایید علمی نتایج این آزمایش که بر نقش مهم انتقال ویروس از طریق ریز ذره‌های بزاقی معلق در هوا صحه می گذارد دلیل موجه دیگری برای استفاده از ماسک برای پیش‌گیری از ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا است که بسیاری از کشورها اکنون به ضرورت آن پی برده و حتی استفاده از آن در محیط‌های بسته را الزامی کرده‌اند.

از سوی دیگر پروفسور آناتولی استین،  دانشمند ویروس شناس روسی تاکید کرد که موی سر نیز باعث انتقال ویروس کرونا می‌شود.

این دانشمند روسی با بیان این‌که اغلب مردم فراموش می‌کنند که موی سر هم می‌تواند به انتشار ویروس کرونا کمک کند، تصریح کرد: ویروس کووید-۱۹ می‌تواند از طریق موی سر هم انتقال یابد و دو تا سه روز فعال بماند به همین دلیل بهتر است به هنگام بیرون رفتن سر را با یک کلاه یا روسری پوشاند.

این پروفسور روسی به مردم توصیه کرد به هنگام خارج شدن از خانه از ماسک‌های طبی استفاده کنند و در خیابان‌ها و فروشگاه‌ها و دیگر اماکن عمومی فاصله فیزیکی حداقل یک و نیم متر از دیگران را رعایت کنند. خطر شیوع ویروس در شهر‌های بزرگ و مراکز سکونتی کوچک که مردم در آن جا جمع می‌شوند بیشتر است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا